مقالات

ماساژ درمانی

روغن مخلوط

ماساژ و ماساژ درمانی مقوله ای است که سالیان سال قدمت دارد و در جهت درمان برخی از بیماری ها نیز از آن استفاده می شود. اما نکته ای که در این روش درمانی خودنمایی می کند وجود روغن های متعدد و مناسب ماساژ درمانی است که هر کسی از فواید و نحوه انتخاب این روغن ها اطلاعی ندارد.

 

نحوه عملکرد ماساژدرمانی

 

معمولا انواع ماساژ با یک مکانیسم مشابه بر روی بدن تاثیر می‌گذارند. زمانی‌که ماهیچه بیش از حد فعالیت دارد تجمع مواد زاید از جمله اسیدلاکتیک می‌تواند باعث درد، گرفتگی و حتی اسپاسم عضلات شود. ماساژ به طور عام و ماساژ سوئدی به طور خاص، گردش خون و جریان لنفاوی را بهبود می بخشد و مواد غذایی و اکسیژن تازه را به بافت‌های مزبور می‌رساند و به خروج مواد سمی و بهبودی کمک می‌کند.

همچنین عضلات در حال کشش می‌توانند به رگ‌های خونی و اعصاب فشار آورده وبا محدود کردن جریان خون باعث ایجاد درد شوند.با ماساژ منطقه مورد اثر، به تدریج فشار عضله بر اعصاب درگیر و درد را کاهش می‌دهد و همین مکانیسم در بهبود عضلات آسیب دیده با ماساژ موثر است. علاوه بر این، ماساژ باعث افزایش اندروفین‌ها (نابود کننده‌های درد) و افزایش ترشح هورمون سروتونین (تعدیل کننده خلق و خوی) می‌شود همچنین ثابت شده که هورمون استرس (کورتیزول) را آزاد می‌کند. به همین دلیل ماساژ اغلب به عنوان یک درمان تکمیلی برای افرادی که سیستم ایمنی آن‌ها بر اثر استرس تضعیف شده توصیه می‌شود.

 

روغن‌های مناسب برای ماساژ درمانی

 

در ماساژ درمانی از انواع و اقسام روغن‌ها و لوسیون‌ها برای افراد استفاده می‌شود، اما سوالی که در این بین مطرح می‌شود این است که، کدام روغن خوب است و تاثیر بهتری دارد؟ روغن ماساژ باعث می‌شود دست فرد ماساژدهنده راحت‌تر برروی پوست حرکت کند. روغن‌های بسیاری برای ماساژ درمانی وجود دارند، اما قطعا همه‌ی افرادی که به مراقبت از پوست خود اهمیت می‌دهند به‌دنبال روغن‌های گیاهی، کم چرب و کاملا طبیعی هستند.

 

روغن اسطوخودوس:

روغن اسطوخودوس یکی از اصلی‌ترین روغن‌ها با خواص آرام‌بخشی است. از خواص ویژه ی این روغن :

  • روغن اسطوخودوس برای مقابله با اضطراب و آرامش اعصاب
  • روغن اسطوخودوس مانند مسکن عمل می‌کند
  • روغن اسطوخودوس برای بهبود مشکلات تنفسی

 

روغن فلفل:

خواص روغن فلفل:

  • مناسب برای ماساژ عضلات و رفع گرفتگی
  • کمک به چربی سوزی و کاهش وزن
  • کاهش درد های عضلانی

 

روغن مخلوط:

این روغن از ترکیب چند روغن در مجموعه مزرعه روغن ساخته می شود و دارای فرمول تخصصی می باشد و ترکیبات داخل این روغن باعث کاهش و درمان درد های مفصلی و کمر درد و زانو درد می شود و در درمان اسپاسم عضلانی بسیار موثر است.