تغذیه, مقالات

مقدار مجاز استفاده از روغن

روغن زیتون فرابکر

چه اندازه روغن بخوریم ؟

 

روغن ها و یا به اصطلاح چربی ها بخش مهمی از رژیم روزانه افراد هستند و نمی توان آنها را حذف کرد .چربی‌ها و روغن‌های گیاهی از مهم‌ترین اجزای غذایی هستند که نقش بسیار مهمی در تغذیه انسان‌ها دارند. چربی‌ها در مقایسه با دیگر درشت‌مغذی‌ها یعنی کربوهیدرات و پروتئین‌ها، دارای انرژی بیشتری هستند. و به عنوان منبع مهم تامین انرژی روزانه به شمار می‌روند.

 

اما استفاده بسیار کم و یا بیش از حد از هر ماده ای برای بدن انسان مضر است .مصرف زیاد روغن ها  موجب افزایش خطر اضافه وزن، بیماری‌های قلبی ـ عروقی , مشکلات گوارشی و برخی از انواع سرطان‌ها می‌شود.

پس باید مقدار مجازی برای مصرف این ماده مفید در نظر بگیریم.

 

 

میزان مجاز  :

 

میزان مجاز مصرف چربی روزانه به شرایط جسمانی، سلامت، سن، جنس و تحرک هر فرد در طول روز بستگی دارد. ولی مقدار مجاز آن برای یک فرد بالغ با فعالیت بدنی متوسط، ۲۰۰۰ کالری در روز است. یعنی به طور میانگین ۶ قاشق چایخوری . بهتر است این ۶ قاشق بیشتر از روغ های گیاهی مانند روغن زیتون , کنجد , آفتابگردان و … تهیه شود .

 

چه نوعی از روغن را مصرف کنم؟

 

روغن زیتون، خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن مانند بیماری‌های قلبی و سرطان را کاهش داده و به افزایش طول عمر و بهبود کیفیت زندگی افراد کمک می‌کند. روغن کنجد نیز سرشار از آنتی‌اکسیدان‌ها و املاح معدنی مانند منیزیم، مس، آهن و کلسیم است. در کل روغن های گیاهی به دلیل کلسترول کم و چربی های غیر اشباع خود برای سلامت بدن خصوصا سلامت قلب مفید تر هستند.

همچنین اگر در روز از کره های گیاهی و یا حیوانی استفاده می کنید باید حد مجاز را رعایت کرده و فراتر از آن مصرف نکنید . به عنوان مثال در صورت استفاده از کره برای صبحانه از مقدار روغــن مورد استفاده در طی روز خود بکاهید.

 

"<yoastmark