مقالات, مو

ریزش مو در بارداری

حتما تابحال از زنان باردار درباره مشکات و چالش های دوران بارداری شنیده اید.خانم های باردار در دوران بارداری خود با چالش های فراوانی روبرو می‌شوند که دلیل آن تغییراتی است که بدن آنها در حال تجربه‌ی آن به دلیل رشد جنین در بدن می‌باشد، ریزش مو در بارداری یکی از همین چالش های مهم می‌باشد.

 

ریزش مو در بارداری پدیده‌ای است که خانم‌های زیادی آن را طی این دوران تجربه می‌کنند. اما واقعاً چقدر باید دراینباره نگران باشید؟ دلایل آن چیست؟ چطور باید آن را درمان کرد؟

 

در صورتی که پیش از خرید محصول نیاز به دریافت مشاوره پوست و مو دارید اینجا کلیک کنید.

دریافت مشاوره پوست و مو

علل ریزش مو در بادرای:

 

 

تغییرات هورمونی :

 

به طور معمول خانم ها هنگام بارداری به دلیل تغییر میزان هورمون استروژن، موهای زیبا و ضخیمی دارند. چون این هورمون از ریزش فولیکول مو جلوگیری می کند. با این حال، این حالت برای همه زنان باردار یکسان نیست، چون ممکن است به دلایل مختلف مربوط به سلامتی یا عدم تعادل هورمونی موهای خود را در دوران بارداری از دست بدهند.

 

تغییر در میزان هورمون ها در سه ماه اول بارداری یکی از دلایل عمده تغییرات در استحکام و رشد موها است. این دوران، یک بازه‌ی زمانی استرس‌زا برای بدن است چون هورمون‌ها برای انطباق با مرحله شکل‌گیری جنین، دستخوش تغییرات زیادی می‌شوند. همین تغییرات باعث می‌شود موها به میزان ۳۰% بیشتر از حالت معمول، وارد فاز استراحت شوند و این یعنی در مقایسه با شرایط عادی، شاهد ریزش موی بیشتری هستیم. البته ریزش مو در بارداری ممکن است در سه‌ماهه اول، سه‌ماهه دوم یا حتی بعد از زایمان رخ دهد.

 

تغذیه :

 

از آن جایی که ممکن است در سه ماهه اول بارداری حالت استفراغ داشته باشید، بیشتر مواد مغذی ای که دریافت می کنید را از دست می دهید و کمبود غذای مغذی اغلب باعث ریزش مو می شود.

در دوران بارداری بدن شما مواد مغذی زیادی مصرف می کند چون جنین برای رشد به انرژی و مواد مفید بیشتری نیاز دارد و بدن شما به  نیازهای جنین را نسبت به نیازهای خود شما در اولویت قرار خواهد داد. پس باید مصرف مواد مغذی و ویتامین ها را بالاتر از سطح عادی نگه داشت تا از این بروز این مشکل جلوگیری کرد.

 

فقر آهن:

 

یکی دیگر از دلایل عمده ریزش مو در بارداری، فقر آهن است. البته فقر آهن همیشه می‌تواند یکی از علل احتمالی ریزش مو باشد اما ازآنجاکه در دوران بارداری، بدن برای انتقال خون و اکسیژن به جنین، به آهن بیشتری نیاز دارد، احتمال آنکه ریزش مو در این دوران ناشی از کمبود آهن باشد، بیشتر است.

 

 

راه های پیشگیری و کنترل ریزش مو :

 

رژیم غذایی سالم:

 

مصرف سبزیجات و میوه ها، به ویژه آنهایی که میزان آب و فیبر زیادی دارند را افزایش دهید. رژیم غذایی تان باید سرشار از میوه و سبزیجات ، حاوی فلاونوئیدها و آنتی اکسیدان ها که از فولیکول های مو محافظت و رشد مو را تقویت می کند باشد. از خوردن خوراکی های مضر مانند تنقلات و شکر فراوان خودداری کنید.

 

روغن تراپی :

 

یکی از موثرترین و بی خطر ترین روش ها برای پیشگیری از این ریزش مو روغن تراپی مو با روغن های طبیعی است. برای این منظور مزرعه روغن بهترین و مرغوب ترین روغن ها را در اختیار شما قرار می دهد.

 

ریزش مو در بارداری

روغن بادام تلخ :

 

• مالیدن این روغن به ریشه سر قبل از استحمام باعث جلوگیری از ریزش مو و طاسی مو می شود.

• روغنی بسیار موثر برای تقویت ریشه مو میباشد.

• ترکیب این روغن با روغن نارگیل و مالیدن آن به ساقه مو قبل از استحمام باعث جلوگیری از مو خوره مو می شود. و به درخشندگی مو شما کمک میکند.

• روغن بادام تلخ به دلیل داشتن ph مناسب با پوست کف سر باعث تقویت فولیکول های مو و جلوگیری از ضعیف شدن ساقه مو می شود.

 

 

روغن رزماری :

 

روغن رزماری باعث افزایش خون رسانی به ریشه موها می گردد به همین جهت احتمالا بعد از استعمال آن، در پوست سر خود کمی احساس گرما خواهید کرد. این مکانیزم باعث افزایش اکسیژن رسانی و تغذیه بهتر ریشه موها می گردد و کمک به تبدیل موهای نازک و کرکی به موهای ضخیم می نماید.