پوست, مقالات

۴ راهکار برای از بین بردن لک بارداری

بارداری

چگونه لک بارداری از بین ببریم؟

از بین بردن لک بارداری یکی از دغدغه‌ های بانوانی شناخته می شود که این دوران را طی می‌ کنند. بدون تردید دوران بارداری را می‌ توان دوران تحولات شگفت‌ انگیز و تغییرات مختلف دانست. در این زمان علاوه بر اینکه بانوان تغییرات شگرف درونی را مشاهده می‌ کنند، به لحاظ ظاهری نیز این تغییرات را می‌ توانند ببینند. لک دوران بارداری به لک های قهوه‌ ای‌ رنگی گفته می‌ شود که معمولا بانوان در سه‌ ماهه دوم و سوم بارداری آن‌ ها را بر روی پوست خود مشاهده می‌ کنند. شرایطی که می‌ تواند برای بانوان بسیار ناخوشایند باشد.

برای داشتن پوستی شفاف و همچنین از بین بردن لک بارداری می‌ توانید از راهکارهای مختلف استفاده نمایید. با توجه به تغییرات هورمونی که در دوران بارداری به سراغ بانوان می‌ آید، لک‌ هایی بر روی پوست بدن مشاهده می‌ کنند. در برخی از مواقع مشاهده می‌ شود که لک های ایجاد شده بر روی پوست بانوان ممکن است موجب ایجاد نگرانی و ناراحتی آن‌ ها شود. از جمله مهم‌ ترین مواردی که در دوران بارداری با آن دست‌ و پنجه نرم خواهید کرد می‌ توان به ملاسما اشاره نمود. ملاسما از جمله لک‌ های صورت به شمار می‌ رود که اعتماد به‌ نفس خانم‌ ها را کاهش می‌ دهد.

ملاسما چیست؟

قبل‌ از اینکه به دنبال راهکارهایی برای از بین بردن لک بارداری باشیم، بهتر است که ابتدا ملاسما را برای شما تعریف کنیم. ملاسما یک بیماری شایع پوستی شناخته می‌ شود که در دوران بارداری به سراغ بانوان می‌ رود. چنانچه به ملاسما مبتلا شوید، به‌ احتمال فراوان لک های قهوه‌ ای تیره، قهوه‌ ای روشن یا خاکستری را بر روی پوست خود مشاهده خواهید کرد. این لک ها ممکن است به‌ صورت مسطح نیز بر روی پوست ظاهر شوند. از جمله مکان‌ هایی که ملاسما بر روی آن‌ ها ظاهر می‌ شود می‌ توان به گونه‌ ها، ساعد، پیشانی و لب بالایی اشاره کرد. اغلب بانوان باردار به این مشکل برخورد خواهند کرد. معمولا با گذشت زمان لک های ایجاد شده بر روی پوست صورت، تیره و روشن خواهند شد. جالب است بدانید که در فصول گرم سال لک‌ های ایجاد شده بر روی پوست پررنگ‌ تر شده و در فصل زمستان و سرما رنگ آن‌ ها کمتر می‌ شود.

علت ایجاد لک های بارداری

دلایل مختلفی وجود دارند که موجب ایجاد لک در دوران بارداری می‌ شوند. بدون تردید تغییرات هورمونی به‌ عنوان مهم‌ ترین دلیل ایجاد لک های صورت و پوست در زمان بارداری مد نظر قرار می‌ گیرد. ظهور لک‌ های بارداری ممکن است با مقدار زیادی استروژن همراه باشد. بانوان در سه ماهه دوم و سوم بارداری با این مشکل مواجه خواهند شد. با توجه به اینکه در زمان بارداری میزان استروژن در بدن بانوان به میزان قابل‌ توجهی افزایش می‌ یابد، مقدار زیادی ملانین تولید می‌ شود. ملانین به‌ عنوان رنگدانه‌ ای محسوب می‌ شود که در هنگام آفتاب‌ سوختگی نیز می‌ توان آن را مشاهده نمود. به همین علت همواره باید در برابر اشعه ماورا بنفش خورشید از پوست خود مراقبت نمایید. در دوران بارداری نیز ملانین و رنگدانه ها افزایش خواهد یافت. به این خاطر لک‌ های دوران بارداری را مشاهده می‌ کنید.

این پایان کار نیست و دلایل دیگری وجود دارند که موجب ایجاد لک های بارداری بر روی بدن بانوان می‌ شوند. از جمله این موارد می‌ توان به استفاده از قرص‌ های ضد بارداری اشاره کرد. با توجه به ترکیبات موجود در قرص‌ های ضد بارداری، به‌ هنگام مصرف آن‌ ها بر روی پوست تغییراتی را مشاهده خواهید کرد. در کنار این موارد می‌ توان دلایل دیگری را نیز نام برد. به طور مثال از جمله دلایلی که موجب ایجاد لک در دوران بارداری می‌ شود می‌ توان به تغییرات هورمونی و اختلال در غددی مانند غده تیروئید اشاره نمود. تغذیه نامناسب، استفاده از محصولات آرایشی و بهداشتی و همچنین سابقه خانوادگی را نیز می‌ توان از جمله دلایل به وجود آمدن این مشکل نام برد.

انواع لک دوران بارداری

لک‌ هایی که در دوران بارداری بر روی پوست صورت و بدن ایجاد می‌ شوند، متفاوت هستند. با توجه به اینکه لک های پوستی می‌ توانند بر روی ظاهر بانوان تاثیر بگذارند، تقاضا برای خرید محصولات مختلف به‌ منظور از بین بردن لک حاملگی افزایش یافته‌ است.

لک‌ های بعد از زایمان

همانگونه که عنوان کردیم ملاسما به‌ عنوان مهم‌ ترین لک‌ در دوران بارداری شناخته می‌ شود. این لک‌ ها که رنگ قهوه‌ ای داشته را می‌ توانید با روش‌ های درمانی مؤثر از بین ببرید. معمولا بر روی پوست صورت و بازو می‌ توانید لک های ملاسما را مشاهده نمایید. برای از بین بردن لک های دوران بارداری می‌ توانید از روش‌ های مختلف کمک بگیرید.

لک های جوش دوران بارداری

اگر از جمله بانوانی به شمار می روید که دارای پوست چرب هستید باید بدانید که استعداد زیادی برای لک‌ های جای جوش خواهید داشت. به‌ احتمال فراوان با توجه به از بین رفتن تنظیم هورمونی، با لک‌ های جوش دوران بارداری همراه می‌ شوید. این لک‌ ها به‌ مرور زمان خشک‌ شده و جای آن‌ ها بر روی پوست باقی خواهد ماند. برای جلوگیری از ایجاد لک‌ های جای جوش و همچنین از بین بردن لک بارداری بهتر است از پوست خود به‌ خوبی مراقبت نمایید. یک روتین پوستی مخصوص را در این بین برای پوست چرب انتخاب کنید. اگر مشکل به وجود آمده حاد است، توصیه می کنیم که به یک پزشک متخصص مراجعه نمایید.

لکه‌ های کک و مک

سری دیگر از لک‌ های پوستی در دوران بارداری که معمولا بر روی پوست افراد سفید پوست ظاهر می‌ شود، کک و مک ها هستند. گاهی اوقات این لک ها به‌ صورت ارثی و از بدو تولد همراه افراد مشاهده می‌ شوند. چنانچه در دوران بارداری با کک و مک دست‌ و پنجه نرم می‌ کنید باید بدانید که دلایل هورمونی موجب ایجاد این مشکل شده‌ اند. برای رفع این مشکل نیز خوشبختانه راهکارهای مختلفی پیش روی شما قرار دارد.

راهکارهایی برای جلوگیری از ایجاد لک در دوران بارداری

همیشه قبل‌ از این‌که به‌ دنبال روشی برای از بین بردن لک بارداری باشید، بهتر است پیشگیری را در دستور کار خود قرار دهید. به‌ این‌ ترتیب نیاز به صرف هزینه‌ های زیاد برای از بین بردن لک دوران حاملگی نخواهید داشت. راه‌ های پیشگیری مختلفی وجود دارند که می‌ توانید با استفاده از آن‌ ها خود را بیمه کنید.

استرس

یکی از مهم‌ ترین موارد برای جلوگیری از ابتلا به لک بارداری، کنترل استرس است. جدا از اینکه نگرانی و استرس زیاد ممکن است در بانوان باردار موجب افزایش فشار خون و تپش قلب شود، عوارض دیگری نیز در پی دارد. افزایش استرس موجب ایجاد لک صورت می‌ شود. تحریک لک صورت و همچنین افزایش لک‌ های پوستی ممکن است از جمله مواردی به شمار روند که در اثر استرس زیاد به آن دست یابید.

حفظ تعادل هورمونی

یکی دیگر از روش‌ هایی که موجب می‌ شود بتوانید با پیگیری آن از ابتلا به لک دوران بارداری خود را دور نگه دارید، حفظ تعادل هورمونی است. با توجه به اینکه در دوران بارداری میزان هورمون‌ های تولید شده در بدن بانوان به شکل قابل‌ توجهی افزایش می‌ یابد، سعی کنید آزمایش‌ های لازم را انجام دهید. با حفظ تعادل هورمون‌ ها و کنترل آن‌ ها می‌ توانید گامی بلند برای پیشگیری از بروز لکه پوستی در دوران بارداری و پس‌ از زایمان بردارید.

رژیم غذایی سالم

در حالت کلی پیگیری یک رژیم غذایی کاربردی در هنگام بارداری اهمیت بالایی دارد. سعی کنید در زمان بارداری استفاده از غذاهای دریایی و چربی‌ های مفید را فراموش نکنید. علاوه‌ بر این مصرف نارگیل و آووکادو نیز به شما کمک می‌کند تا بتوانید خود را از بیماری‌ های پوستی مختلف دور نگه دارید. مراجعه به پزشک متخصص به شما کمک می‌ کند تا بتوانید از یک برنامه غذایی سالم و کامل استفاده نمایید.

خواب کافی

جالب است بدانید که یکی از مهم‌ ترین مواردی که در زمان بارداری باید به آن توجه داشته باشید، داشتن خواب کافی است. خواب کافی می‌ تواند از بروز اختلال‌ های هورمونی جلوگیری نماید. علاوه‌ بر این اگر خواب خود را تنظیم کنید متوجه می‌ شوید که لک های صورت در دوران بارداری به شکل قابل‌ توجهی کاهش می‌ یابند. خواب ناکافی ممکن است عوارض دیگری نیز در پی داشته باشد.

پوست خود را مرطوب نگه دارید

مرطوب نگه‌ داشتن پوست یکی دیگر از راهکارهای مؤثر برای پیشگیری از لک بارداری می‌ شود. برای این منظور می‌ توانید از انواع ماسک‌ های خانگی آب‌ رسان کمک بگیرید. علاوه‌ بر این روغن‌ های آب‌ رسان طبیعی نیز در بازار وجود دارند که در این زمینه شما را یاری خواهند کرد.

استفاده از ضد آفتاب

بهره‌ گیری از کرم ضد آفتاب می‌ تواند نقش مؤثری در مراقبت از پوست ایجاد کند. با توجه به اینکه تغییرات هورمونی و نور آفتاب به‌ عنوان مهم‌ ترین عوامل بروز لک بارداری شناخته می‌ شوند، استفاده از کرم ضد آفتاب را به شما توصیه می‌ کنیم. نکته مهمی که هنگام خرید کرم ضد آفتاب وجود دارد این است که باید انتخابی کاربردی انجام دهید. علاوه‌ بر این استفاده در فواصل زمانی خاص نیز موجب می‌ شود که بتوانید از ویژگی‌ های یک ضد آفتاب باکیفیت کمک بگیرید.

راهکارهای از بین بردن لک بارداری

با توجه به مواردی که عنوان کردیم، اکنون می توانید برای از بین بردن لک بارداری از روش‌ های مؤثر کمک بگیرید. امروزه خوشبختانه راهکارهای درمانی مؤثری برای رفع لک دوران بارداری ارائه‌ شده است. با پیگیری راهکارهای درمانی مؤثر می‌ توانید در مدت‌ زمان کوتاهی مشکل به‌ وجود آمده را برطرف کنید.

  • لیزر درمانی

با وجود اینکه در مقایسه با روش‌ های دیگر انتخاب لیزر درمانی ممکن است هزینه‌ بر باشد ولی استفاده از این تکنیک می‌ تواند به شما برای از بین بردن لک‌ های بارداری و رفع ترک بارداری کمک فراوانی کند. امروزه پزشکان از لیزرهای متفاوتی برای رفع لک بارداری کمک می‌ گیرند. اگر از جمله افرادی به شمار می‌ روید که به‌ دنبال از بین بردن لک بارداری در سریع‌ ترین زمان هستید، استفاده از این روش را به شما توصیه می‌ کنیم. تکنولوژی‌ های جدیدی که می‌ توانند برای رفع لک بارداری و از بین بردن ترک پوستی بسیار مؤثر باشند. علاوه‌ بر این مراجعه به یک پزشک متخصص این امکان را می‌ دهد که بتوانید از جدیدترین تجهیزات استفاده کرده و هیچ عارضه‌ ای را پس‌ از پیگیری روند درمانی مشاهده نکنید.

  • استفاده از کرم‌ ها و پمادها برای از بین بردن لک بارداری

برای از بین بردن لک بارداری می‌ توانید از پماد، ماسک و کرم‌ های مختلفی استفاده نمایید. با توصیه پزشک قادر هستید انواع محصولات موجود در بازار را برای رفع عارضه‌ های پوستی دوران بارداری انتخاب کنید. فرمولاسیون به‌ کار رفته برای ساخت این کرم‌ ها به شکلی است که در ساختار آن‌ ها مقدار زیادی ویتامین‌ A وجود دارد. این نکته را فراموش نکنید که استفاده از پماد و کرم‌ های حاوی ویتامین‌ A را به پس‌ از دوران بارداری و زایمان موکول کنید. پمادهایی که حاوی ویتامین‌ A هستند در این زمینه می‌ توانند به شما کمک کنند که از لایه‌ بردارهای قوی کمک بگیرید و

برای از بین بردن لک بارداری از یک روش اصولی استفاده نمایید. این راهکار درمانی و استفاده از لایه‌ بردارهایی که حاوی اسید گلیکولیک هستند نیز به شما برای از بین بردن تیرگی‌ ها و آکنه‌ ها کمک می‌ کنند.

راهکارهای درمانی خانگی برای از بین بردن لک بارداری

برای از بین بردن لک بارداری می‌ توانید از روش‌ های ساده‌ی دیگری نیز کمک بگیرید. امروز علاوه‌ بر کرم‌ها و محصولات شیمیایی، روغن‌ های طبیعی نیز در قفسه فروشگاه‌ ها وجود دارند که با استفاده از آن‌ ها می‌ توانید برای از بین بردن لک‌ های بارداری اقدام نمایید.

  • روغن هسته انار برای از بین بردن لک بارداری

همانگونه که عنوان کردیم روغن‌ های طبیعی مختلفی وجود دارند که برای از بین بردن لک های بارداری و درمان ترک پوستی بسیار مؤثر هستند. روغن هسته انار از جمله محصولاتی است که می‌ تواند اثرگذاری فوق‌ العاده‌ ای در این زمینه داشته باشد. این روغن علاوه‌ بر از بین بردن لک و جای جوش قادر است که برای رفع چین‌ و چروک صورت و بدن نیز به‌ خوبی تأثیرگذار باشد. بانوانی که در دوران بارداری دچار جوش‌ هایی بر روی صورت می‌ شوند، می‌ توانند روی روغن هسته انار حساب ویژه‌ ای باز کنند. این روغن سرشار از اسید لینولئیک‌ بوده و قادر است این عنصر را برای پوست تامین کند. جالب است بدانید که روغن هسته انار برای پیشگیری از بروز لک‌ های پوستی در دوران بارداری نیز مؤثر عمل می‌ کند. با توجه به اینکه برای مقابله با لک ها و ترک‌ های پوستی باید از محصولات آبرسان کمک بگیرید، روغن هسته انار یک آبرسان قوی بوده که می‌ تواند به لایه‌ های زیرین پوست نفوذ کند. روغن هسته انار اسید اولئیک و اسید لینولئیک‌ پوست را تأمین می‌ کند.

روغن هسته انار

 

  • روغن ارگان برای لک حاملگی و ترک پوستی

پایین بودن تولید کلاژن در پوست به‌ عنوان مهم‌ ترین علت ایجاد ترک‌ های پوستی در دوران بارداری شناخته می‌ شود. علاوه‌ بر این بر هم خوردن تنظیم هورمون‌ ها نیز موجب ایجاد لک در دوران بارداری خواهد شد. با توجه به این شرایط، استفاده از محصولات مختلف برای رفع و از بین بردن لک‌ های بارداری و ترک پوستی در دستور کار قرار خواهد گرفت. روغن آرگان به واسطه خواص شگفت‌ انگیزی که دارد، می‌ تواند با تقویت تولید کلاژن پوست به شما برای رفع این مشکل کمک نماید. روغن آرگان حاوی اسیدهای چرب، آنتی‌ اکسیدان و ویتامین E است. در نتیجه برای ترمیم پوست و از بین بردن لک صورت پس‌ از بارداری می‌ توانید روی قابلیت‌ های آن حساب ویژه‌ ای باز کنید.

راهکارهای مختلفی برای استفاده از روغن آرگان به‌ منظور از بین بردن لک بارداری وجود دارد. به‌ راحتی می‌ توانید این روغن را بر روی لک های ایجاد شده و ترک‌ های پوستی ماساژ دهید. پس‌ از جذب کامل پوست مشاهده خواهید کرد که این عصاره شگفت‌ انگیز به چه شکل می‌ تواند برای از بین بردن لک بارداری و ترک پوستی مؤثر عمل کند.

لک‌ های به‌ وجود آمده در دوران بارداری نیاز به درمان خواهند داشت. روغن ارگان به‌ عنوان طلای مایع یک محصول ارگانیک بوده که می‌ تواند بهترین محافظ در برابر ترک‌ های پوستی، کشش و تضعیف پوست شناخته شود. این روغن با توجه به بهره‌ مندی از ویتامین‌ E به‌ خوبی می‌ تواند الاستیسیته پوست را افزایش دهد. اگر مشکلات مختلف دیگری در پوست خود هنگام بارداری مشاهده می‌ کنید نیز می‌ توانید روی روغن آرگان حساب ویژه‌ ای باز نمایید.

روغن آرگان

سوالات متداول

آیا لک‌ های بارداری پس‌ از زایمان از بین خواهند رفت؟

خوشبختانه روش‌ های درمانی مختلفی برای از بین بردن لک بارداری ارائه شده‌ است. با استفاده از روش‌ های بیان‌ شده می‌ توانید به خوبی برای رفع لک دوران بارداری اقدام نمایید.

بهترین روش برای رفع لک دوران بارداری کدام است؟

برای درمان ترک پوستی و لک بارداری می‌ توانید از روش‌ های مختلفی کمک بگیرید. از جمله روش‌ های اقتصادی استفاده از روغن‌ های طبیعی مانند روغن آرگان و روغن هسته انار خواهند بود.

آیا لک های بارداری تنها در صورت وجود دارند؟

خیر لک‌ های بارداری را می‌ توان در قسمت‌ های مختلفی از بدن مشاهده نمود. از جمله قسمت‌ های موجود می‌ توان به شکم، بازو، ساعد و سینه اشاره کرد

سخن پایانی

دوران بارداری با تغییرات شگفت‌ انگیز درونی و ظاهری بانوان را همراه می‌ کند. در این بازه طلایی باید بتوانید به خوبی از خود مراقبت نمایید. لک های بارداری و ترک‌ های پوستی ممکن است برای بخش زیادی از بانوان آزار دهنده باشند. با این‌ حال به‌ هنگام بروز این مشکل هیچگونه نگرانی به خود راه ندهید. امروزه روش‌ های درمانی مؤثری برای از بین بردن لک بارداری و درمان ترک پوستی ارائه شده‌ است. با پیگیری راهکارهای درمانی مؤثر به‌ راحتی می‌ توانید برای رفع این مشکل اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *